Avşar Sineması - Transit Film Gösterimi / 17.10.2018 - ETKİNLİK DENİZLİ

Denizli’nin Etkinliğe Açılan Kapısı !

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Avşar Sineması – Transit Film Gösterimi / 17.10.2018

Ekim 2018

25TL
AVŞAR SİNEMALARI – TRANSİT FİLM GÖSTERİMİ 

Denizli Transit Teras Park

Faşizmin Gölgesinde Transit Bir Geçiş Hikâyesi

Alman yönetmen Christian Petzold’un, Anna Seghers’in 1942 tarihli aynı adlı romanından adapte ettiği son filmi Transit, Nazi Almanyasının baskı ve şiddetinden kaçışı, göçmenlik kavramı ve arada kalmışlık bağlamında anlatıyor.

Günümüz Alman sinemasının kendi sesini yaratmış, yaptığı her iş izleyici tarafından yakından takip edilen yönetmenlerinden Christian Petzold’un dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan son filmi Transit, ülkemizde de ilk kez 37. İstanbul Film Festivali’nde gösterilmişti. Film, Anna Seghers’in 1942’de kaleme aldığı Transit adlı kitabının beyazperdeye “serbest” bir uyarlaması. Bu film için her ne kadar uyarlama film desek de yönetmenin dilinde bu politik temelli dönem filmini izlemek başka bir sanatsal doyuma eriştiriyor.

1933-1945 yılları arasında hüküm süren Nazi faşizmi Alman toplumu ve Batı açısından karanlık bir dönem olarak tarihe geçti. Bu dönemde faşizmin hiddetine uğrayan özellikle sanatçı, yazar ve bilim insanları Almanya’dan kaçmak zorunda kaldı. Faşizme kalemleriyle direnen aydınların pek çoğu -ki bugün Alman edebiyatı denilince de akla ilk gelen yazarlar genelde bu faşizme maruz kalanlar- kötü şartlarda yaşadılar, otel odalarında hayatlarına son verdiler. Filmin uyarlandığı roman Transit’in yazarı Anna Seghers de Almanya’nın bu döneminde yaşayıp yazmış, önemli yazarlardan biri. Yer yer otobiyografik noktalara sahip Transit de 1933-1945 yılları arasında yeryüzü üzerinde bir kaçışın hikâyesini anlatıyor. Seghers, bunu 1940 yılında Marsilya’da sıkışıp kalmış sınırlar, vizeler, transit geçişler, pasaportlar peşinde koşuşan insanların serüvenleri üzerinden aktarıyor.

Petzold, Seghers’in kaleme aldığı yalnızca bir mülteci romanı olmayan Transit’i yine yalnızca bir mülteci filmi hâline getirmeyerek anlatıyor.

Seghers’ın kitabında yaptığı şeyi Petzold da senaryosunu ve yönetmenliğini üstlendiği filminde yaparak salt bir mülteci hikâyesi anlatmıyor. Kurtuluş için vize peşinde koşan insanlar izlesek de bunların iç ve dış dünyalarındaki bu kaçışmanın gelişimini ve değişimini anlatıyor. Transit, zorunlu göçlerin bireyler üzerindeki sosyal ve psikolojik etkilerini güçlü bir sinematografiyle izleyicisine sunuyor. Bir yerde kalmanın, bir yerden gitmenin -kaçmanın- ikilemini yaşatırken, yolun bir yere varıp varmadığını bilemeyeceğimizi hatırlatıyor.

TRANSİT Filmi Denizli Özel Gösterimi:
17 EKİM 2018 Çarşamba Saat: 21.00
Teraspark Avşar Sinemaları Salon 1

Filmin Fragmanı İçin; Transit Filmi Youtube 

Facebook Etkinlik Linki: Avşar Sinemaları – Transit Film Gösterimi

Bilet Fiyatı: 25 TL (Teras Park Avşar Sinemaları gişelerinden bilet satışı yoktur.)

Bilet Satış Noktaları:

-Çınar Bölgesi 
*Baykuş Cafe 
*Taçev
*Aysel Ablanın Yeri

-Kampüs Bölgesi
*Donkişot Kitap Evi

İletişim:

0 554 722 41 53
Güncel Etkinlik Takviminden Haberdar Olmak İçin Facebook’ta Bizi Takip Edin.

Mekan

Teras Park
Yenişehir Mahallesi, 55. Sk. No:1, 20125 Merkezefendi
Denizli, Türkiye
Telefon:
(0258) 374 04 04
Website:
http://www.teraspark.com.tr/tr